Bitcoin Alım ve Satım İşlemleri ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnternetin yükselişi ve gelişerek günümüzdeki haline bürünmesi ile ortaya çıkan sayısız fırsatlardan bir tanesi de uzun bir zamandır varlığı söz konusu olan ancak pek çok insanın yeni haberdar olduğu ve takip ettiği kripto paralar. Kripto paraların atası olan Bitcoin, halen en popüler olan kripto para birimi. Bitcoin alım ve satımı ile ilgilenen ve ilgilenmek isteyen her yatırımcının kafasında oluşan başlıca sorular alım ve satım işlemlerinin ne zaman yapılacağı ve alım ve satım işlemlerinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğidir. Kripto para borsasında işlem yapan ya da yapmaya karar vermiş olan yatırımcılara tecrübe edinilmiş ve önemli görülen tavsiyeleri aktaracağız.

Bitcoin Alım Satım Tavsiyeleri

Bitcoin borsasına yeni giren, fiyatları takip etme ve alım satım işlemlerinde tecrübesiz, bu alanda bilgi birikimi olmayan kişilere ilk tavsiyemiz yatırım bütçesi olarak az bir bedel ile başlamaktır. Bitcoin alım ve satımı ile ilgili tecrübe edinirken yaşanabilecek acemi kayıpların yatırım bütçesini zora sokmayacak bir tutar olması oldukça önemlidir. Öncelikle bir giriş tutarı belirlenip o şekilde işlem yapıldığı takdirde yatırımcının, borsayı kendisinin tecrübe etme, borsanın ve Bitcoin kripto para biriminin durumunu anlayabilme ve alım satım işlemlerine daha hakim bir şekilde devam edebilme şansı olacaktır. Bitcoin borsasını giriş yapıp öğrendikten sonra devam etmek isteniyorsa, yatırım bütçesini kontrollü bir şekilde arttırmak bir başka tavsiyemiz olacaktır. Yatırım işini bir düzene oturtmak, sürekli alım ve satım işlemi yapılması yerine haftanın bir gününün alım ve satım için belirlenmesi ve sadece o gün işlem yapılması hata riskini azaltacak ve yatırımcıyı her gün takip stresinden kurtaracaktır. Bitcoin borsasına yeni girenlerin yaptığı ilk hatalardan birisi budur. Anlık olarak borsa durumunu takip etmek kişileri oldukça yoran bir faktördür.

Bir diğer tavsiyemiz ise yüklü miktarlar ile yatırım yapan yatırımcılara olacak. Yatırım riskini azaltmak için yatırım miktarını en az ikiye bölmek önemli bir adımdır. Yatırım bütçesi uzun ve kısa vade şeklinde ayrılarak kullanılırsa, uzun vadeli yatırıma belirlenen bir zaman dokunulmaması halinde zarar etme riski azalacaktır. Bitcoin alım ve satım işlemleri kısa vade için ayrılan bütçe ile yapılabilir. Bir başka önemli tavsiyemiz, uzun vadeli yatırım bütçesi ile satın alınan Bitcoin kripto paralarının borsa dışı bir Bitcoin hesap cüzdanında tutulması olacaktır. Kullanıcıya özel cüzdan hesabında tutulan Bitcoin kripto paraları tamamen borsadan kopmuş ve yatırımcı kontrolünde olacaktır.

Bitcoin Yatırım Riski Böl

Kripto Para Risk Analizi

Bitcoin borsasında yeterince tecrübe edinmiş ve kar elde etmiş yatırımcılar için yatırım bütçelerini yükselişte olan ve takip ettikleri diğer kripto para birimi borsalarına bölmelerini özellikle tavsiye ediyoruz. Bu sayede kripto para yatırımlarını büyütmek için daha fazla şansları olacaktır. Yatırım bütçeleri farklı kripto para birimi borsalarına bölündüğünde risk de bölüneceği için bir borsada kayıp olması halinde diğer borsada kazanç elde etme ihtimali doğacaktır. Bitcoin borsasında işlem yaparken paniğe kapılmamak ta çok önemlidir. Bitcoin, ani düşüş ve yükseliş yapabilen bir kripto para birimidir. Bunun sebebi ise anlık çok fazla işlem görmesidir. Bu sebepten acele edilmemeli ve panikle işlem yapılmamalıdır. Acele ve panikle yapılmış kripto para alım ve satım işlemlerinden zarar görme durumu daha çok yeni yatırımcılarda görülse de tecrübeli girişimciler de bu tuzağa düşmektedir. Sakin olarak kripto para piyasasının iyi takip edilmesini ve Bitcoin alım ve satım işlemlerinin bu şekilde yapılmasını önemle tavsiye ediyoruz. Bitcoin ve bütün kripto paraların alım ve satım işlemlerinde analizlerin ve piyasa takibinin önemi kadar hislere güvenmek te her yatırımda olduğu gibi oldukça önemli bir konu olduğunu da belirtelim.

Bitcoin alım ve satım tavsiyeleri ile ilgili önemli bir tavsiyemiz de yatırım yapılacak olan bütçenin bir birikim bütçesi olması ve kısa zaman içerisinde ihtiyaç duyulmayacak ayrı bir yatırım parası olmasıdır. Bitcoin borsası, sürekli yükselip alçalan ve ani değişimler gösteren bir borsadır. Eğer ayrı bir yatırım bütçesi ile değil de bütün bir birikim bütçesi ile yatırıma girilir ve yazımızda bahsettiğimiz konulara dikkat edilmeden yapılan işlemler sonrasında zarar edilir ise yatırımcı bütün parasını kaybedebilir. Yatırım, her zaman karlı olan bir işlem değildir ve bilgi, sabır ve takip getirir. Yatırım yapan herkesin bildiği borsada olduğu gibi Bitcoin borsasında da ayrı bir yatırım bütçesi kullanılması bu yüzden önemlidir.

Bitcoin alım ve satımı için son tavsiyemiz de kullanılacak borsanın iyi seçilmesi olacaktır. Kripto para alım ve satım işlemlerinin yapıldığı borsaları çok iyi araştırarak güvenilir ve piyasada çok kullanıcısı olan borsaları bulmak ve onlar üzerinden işlem yapmak önemlidir. Her borsa farklı dinamiklere sahiptir ve seçiminiz bu alanda önemli olacaktır.

Yazımızda bahsetmiş olduğumuz Bitcoin ve kripto para alım ve satım işlemleri ile ilgili tavsiyelerimiz herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para borsası için işlem yapmaya karar veren ya da hali hazırda işlem yapan yatırımcılara tecrübelere dayalı aktarılmış, yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken ayrıntılar üzerindedir. Bitcoin alım ve satım işlemleri için borsa kullanıcılarının yapacakları işlemlerden dolayı tarafımızdan sorumluluk kabul edilmemektedir ve içeriğimiz kripto para alanında bir yatırım tavsiyesi niteliği taşımamaktadır.


#bitcoin #bitcoin alım satım #kripto para alım satım #bitcoin alım ve satım işlemleri #bitcoin alım satım tavsiyeleri #kripto para tavsiyeleri #bitcoin borsası #bitcoin borsa tavsiyeleri #bitcoin yatırım tavsiyeleri #kripto para yatırım #bitcoin yatırım